Alerji Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Medical Park Alerji Kliniği

Alerji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alerji, başkalarına zarar vermeyen ve toksin olmayan bazı maddelere karşı vücudun istenmeyen bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Vücut, karşılaştığı zararlı madde ve organizmalara karşı savunma amacıyla antikor oluşturur. Aynı maddeyle tekrar karşılaşıldığında bu antikorlar vücudu korumak için harekete geçerler. Bu normal insanlarda koruyucu bir mekanizmadır. Alerjik bünyeli kişilerde, karşılaşılan maddenin vücuda zararlı olup olmadığı ayrılamaz ve zararsız maddelere de reaksiyon gelişir.

Alerji nasıl anlaşılır?

Alerjenle ( vücudun yabancı kabul ettiği madde) karşılaşıldığında hapşırma, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı veya egzama gibi deri döküntüleri meydana gelir. Aynı maddelerle karşılaşan kişilerde bu reaksiyonlar görülmez.

Neler alerji yapar?

Alerjiye en sık neden olan maddeler hayvan tüyler, çiçek polenleri, toz, küf ve deterjan gibi maddelerdir.

Neden bende alerji var?

Vücudumuz aslında zararsız olan bazı maddeleri zararlı gibi algılar ve ondan kurtulmaya çalışır (bakteri ve virüslere vücudun verdiği reaksiyon gibi). Vücudumuzun alerjiden kurtulmak için verdiği bu çaba, hapşırma, burun akıntısı, kaşıntı gibi bulgulara yol açar.

Alerji bu bulgulara nasıl yol açar?

Alerjenler vücutta histamin gibi bazı maddelerin salgılanmasına neden olur. Bu maddeler damarların genişlemesine, damar dışına sıvı çıkmasına ve bazı koruyucu hücrelerin bu bölgeye toplanmasına yol açarlar. Alerjik reaksiyon denilen ve vücuda zarar veren olaylar böyle gelişir. Bu reaksiyon sonucu ortaya çıkan bulgular olayın geliştiği bölgeye göre değişir. Eğer burundaysa hapşırma ve burun akıntısı görülür. Solunum yolundaysa astımda olduğu gibi öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı soluma meydana gelir. Deride ise kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklar oluşur.

Alerji nasıl tedavi edilir?

Alerjik bünyelere uygulanan bazı testlerle, nelere alerjisi olduğu tespit edilip bunlardan kaçınması önerilebilir, ancak toz polen, ev akarları gibi bazı alerjenlerden kaçınmak çok zordur. Alerjik bünyeli insanlarda zamanla yeni modellere karşı da alerji gelişebilir ya da eskiden alerjik olduğu bir maddeye vücut alışabilir. Alerji genellikle çocukluk, ergenlik ve genç erişkinlikte başlar. Psikolojik stres de alerjide önemli bir rol oynar. Alerjik maddeden uzak durmak önemlidir. Ancak bazen nelere karşı alerji olduğu bilinemediği için bu tarz koruma genellikle yetersizdir. Tedavide antihistaminikler ve daha ağır durumlarda da kortizon kullanılır. Ayrıca burun tıkanıklını açıcı ilaçlar rahatlama sağlar. Alerjen olduğu bilinen maddenin küçük dozlar halinde vücuda verilmesiyle vücudun yavaş yavaş bu maddeye alıştırılması da tedavi şeklidir.

Alerjiden nasıl kurtulabilirim?

İlkbaharda çiçeklerin tozlaşma döneminde mümkün olduğunca açık havaya çıkmayın.
Polenlerin içeri girmemesi için camlarınızı açmayın, mümkünse klima kullanın. Klima sadece serinletmekle kalmaz, polen ve mantar sporlarını da filtre eder.
Evinizde çok fazla çiçek olmasın, bitkiler ve nem, mantar üremesi için uygun ortamdır.
Arabayla seyahat ederken camları açmayın.
Giysilerinizi açık havada kurutmayın, üzerine polenler yapışır, mümkünse çamaşır kurutma makinesi kullanın.
Kuş tüyü yastık kullanmayın, yastık, çarşaf ve pikelerinizi haftada bir yıkayın. Toz akarlarının ölmesi için yıkama suyunuz en az 54 ℃ olmalıdır. Biblo, kitap gibi küçük eşyalarınızı toz tutmaması için kapaklı dolaplara koyun.
Evde halı kullanmamaya çalışın, döşemelerin silinebilecek bir maddeden olmasına dikkat edin.
Halınızı emişi güçlü bir elektrik süpürgesiyle temizleyin.
Evin içinde hayvan beslememeye çalışın. Beslediğiniz hayvanları özellikle yatak odasına sokmayın.
Çocuklarınızın oyuncaklarını bir kutuda saklayın, tüylü oyuncaklar yerine tahta ve plastik gibi toz tutmayan maddelerden yapılmış oyuncaklar alın.
Gerekirse elektrostatik toz tutucu hava temizleme cihazları kullanın.
Pencere ve kapı pervazlarında toz birikimi çok olduğu için buraları sık sık ıslak bezle temizleyin.