Alerjenden ve Ev Tozundan Arındırılmış Yatak Odası Hazırlanması - Medical Park Alerji Kliniği

Alerjenden ve Ev Tozundan Arındırılmış Yatak Odası Hazırlanması

Alerjenden yani alerji yapabilen maddelerden ve ev tozundan arındırılmış yatak odası, zamanlarının büyük bölümünü bu odada geçirmeleri nedeni ile özellikle çocuklarda gereklidir. Eşyalar ve kumaşlar gibi eve ait malzemelerin eskimesi sonucu oluşan ev tozu, kıl ve lif parçacıkları ile insan deri artıklarını içerir. Ev tozunun içerisinde alerjinin en önemli nedenlerin den biri olan “mite=akarcık” dediğimiz mikroskobik düzeydeki canlılar bol miktarda bulunurlar. Bu nedenle alerjik hastaların tedavisinde ilk basamak ev tozundan arındırılmış yatak odasının hazırlanmasıdır. Bu oda mümkünse hastaya ait olmalı, oda başkaları tarafından da paylaşılacaksa eşyalar aynı nitelikleri taşımalıdır.

Alerjenden ve Ev Tozundan Arındırılmış Yatak Odası Hazırlanması

- Giyinme soyunma oda dışında yapılmalı, oda sadece uyumak ve çalışmak için kullanılmalıdır.
- Kapalı bir dolapta ancak günlük ihtiyacı giderecek miktarda çamaşır ve giyecek bulundurulmalıdır, bunlar mümkünse plastik poşetler konmalı, dolap yüklük olarak kullanılmamalıdır.
- Oda da ev tozu tutulmasına neden olabilecek fazla eşya bulundurulmamalıdır.
- Yün, kuştüyü, kıtık ve benzeri maddelerle doldurulmuş yatak, yastık, yorgan ve minder kullanmayınız.
- Odanın başlangıçtaki ilk temizliği için, hasta evde yokken tüm eşyalar dışarıya alınarak oda boşaltılmalı duvarlar, döşeme, tüm ahşap kısımlar, dolaplar, çekmeceler, karyola yayı ve helezonlar yıkanıp temizlenmelidir. Yeni yıkanmış ve temizlenmiş yatak, yastık kılıfı, çamaşır ve battaniye kullanılmalıdır. Yün ve tüylerle doldurulmuş yatak, yastık ve şiltelerle odadan uzaklaştırılmalı, yerine kauçuk, dakron veya pamuk olanları tercih edilmelidir. Bütün bu malzemeler toz geçirmeyen fermuarlı naylon plastik kılıflara konmalıdır.
- Yastık, yorgan, çarşaf ve battaniyeler her hafta havalandırılıp silkelenmeli, çarşaf takımları en az haftada bir kez değiştirilmelidir.(60derecede yıkanmalıdır.)
- Yatak örtüsü olarak yıkanabilir kumaştan pamuklu battaniye ve yastık örtüsü kullanılmalıdır. Fitilli ve tüylü kumaşlar kullanılmamalı, battaniye, yatak örtüleri ve yastıklar en az bir yıkanmalıdır.
- Zemin tahta olmalı, mümkünse marley veya muşamba ile döşenmelidir. Yerde sentetik kilim kullanılabilir. Yün halı bulundurulmamalı ve yer örtüsü 1-2 haftada bir yıkanmalıdır.
- Oda da kumaşla kaplanmış mobilya olmamalı, su ile temizlenebilen plastik veya deri kaplamalı metal ve tahta sandalyeler kullanılmalıdır.
- Perdeler için, ince pamuklu veya sentetik perdeler tercih edilmeli ve her hafta yıkanmalıdır. Yıkama işlemlerinde deterjana yerine sabun ve sabun tozu kullanılmalıdır.
- Oda kapısı kapalı tutulmalı, özellikle polen mevsiminde ve hava kirliliğinin arttığı dönemde pencereler kapanmalıdır.
- Oda haftada 1-2 kez nemli bir toz ile silinmeli, en az bir kez de baştan aşağı temizlenmelidir. Hasta temizlik sırasında odada bulunmamalıdır.
- Oda da sadece plastik, metal, tahta ve tüysüz oyuncakların bulunmasına izin verilmelidir.
- Havalandırma cihazı=“Air condition” nemi kontrol edip bazı toz partikülleri ve polenleri süzebileceği için ekonomik koşulları uygun olan ailelere önerilir.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi – Göğüs Hastalıkları Bölümü – Uzm. Dr. Orhan Dalkılıç